„… Tohle je tvoje volba, ne moje.“ Takovou otázku asi běžně devítileté děti od svých maminek neslýchají. Ale pokud máte popáleniny na 100 % těla, je rozhodnutí bojovat o vlastní život stěžejní. John O’Leary se rozhodl žít. Svůj příběh sepsal v knize Zapálený, kde popisuje způsob, jak v sobě zažehnout od základu lepší život.
Maminka nebrečí. Maminka je tam, aby mi pomohla, když brečím já.
Zejména pokud máte děti, doporučuju knížku číst v soukromí. Já ji prakticky celou probrečela. Utrpení v průběhu léčby malého chlapce je jen těžko představitelné. Žádný rodič nechce vidět své dítě v podobné situaci. O svých pocitech napsali Johnovi rodiče také knihu, která původně vyšla jen v pár výtiscích pro přátele. Ovšem příběh rodiny se rozletěl dál a již dospělému Johnovi nezbylo nic jiného, než se odhalit světu. Postupně začal o svých zkušenostech přednášet (před první přednáškou pro pár malých skautek zvracel na parkovišti). Nyní je vyhledávaným řečníkem a koučem, který učí, jak žít lepší život.
Žít zapáleným životem znamená, že se nebojíte poznat svůj vlastní příběh. Vážíte si jizev, které jste cestou nasbírali, jste připraveni a ochotni žít opravdový život.
Dáváte do toho všechno?
Ať děláte zrovna cokoli, dáváte do této činnosti všechno? Teď čtete tento článek. Přemýšlíte nad jeho poselstvím, nebo jen skenujete text a jdete zase dál hltat záplavu informací na internetu? Zkuste věnovat svou pozornost každé drobnosti, kterou denně děláte. Život není jen o víkendech. Ani na vás nečeká v důchodu.
Skutečný život se odehrává mezi prací a výměnou plínek, počítačem a přecpaným plánovacím kalendářem, dopravní zácpou a tichými večery doma.
Síla jednotlivce
Vše co děláme má nějaké následky. Ovlivňujeme životy své i lidí okolo nás a dokonce i těch na druhé straně Země. Někdy stačí maličkost, jen zažehnout jiskru. Ta přeskočí dál, až se postupně rozhoří ve velký plamen a změní svět. Spoustě lidí, nebo jen jednomu malému chlapci. Drobné dobré skutky konané bez kladení podmínek a bez nároku na odměnu dokážou divy. Zachraňují životy. Vyzkoušejte a ptejte se „Co ještě můžu udělat?“.
Když si zvolíte zapálený život, který má smysl a cíl, možná tím zachráníte život. Možná dokonce i svůj vlastní.
Proč já?
Máte pocit, že je k vám život krutý, že se k vám štěstěna otáčí zády? Ptáte se sami sebe často „Proč já?“. Zkuste se vymanit z pozice oběti a položit si stejnou otázku jako vítěz. Život klade překážky, bez nich by byl prázdný. Hledejte z nich ponaučení, důvod, něco k zapamatování. Nic není dokonalé, ale nakonec to vždycky vyjde.
Nakonec bude všechno v pořádku. Takže jestli to není v pořádku, ještě to není konec. – John Lennon
Když změníme způsob kladení otázek, změníme tím odpovědi, které dostaneme.
Pokud změníte způsob, jakým se na věci díváte, ty věci, na které se díváte, se změní. – Wayne Dyer
Šel byste do toho znovu?
„Ano.“ Ač je to k nevíře, takto zní odpověď Johna O’Learyho – muže, který utrpěl popáleniny celého těla, ale rozhodl se žít. Zná své proč a dokáže být vděčný.