Objevila jsem Franze Kafku a jsem naprosto okouzlena. Asi jsou v životě člověka etapy a knihy, ke kterým musí dospět. Ústřední Městskou knihovnu v Praze miluju právě proto, že v jejích policích můžu dlouze bloumat a vždy objevím nějaký poklad. Tentokrát to byl v polské části Kafkův román Proces.
Stydím se za svou původní neznalost, tu jsem však napravila rychlým zběžným nastudováním Kafkova života a tvorby. Proces jsem zhltla a dojem z knihy jsem si navíc utvrdila stejnojmenným filmovým zpracováním z roku 1962 režiséra Orsona Wellese. Režisér se nesnadného úkolu zhostil nadmíru výtečně. Černobílé provedení umocňovalo celkovou atmosféru a beznadějnost situace hlavní postavy. Neváhám označit nejen knihu, ale i film za umělecká díla.
Proces bez konce
Hlavní hrdina Procesu si v románu prochází úředním kolečkem, nebo spíše byrokratickým soukolím. Pro mnohé z nás je vyřizování úředních záležitostí noční můrou, ale to se se situací Josefa K. nedá srovnávat. Představte si, že se jednoho dne probudíte a jste zatčen, nevíte za co a netušíte jak se bránit. Ač jste na svobodě, postupně prokousávání se nikam nevedoucí byrokracií zabírá veškerý váš čas a energii. Jasně, najmete si advokáta, ten přece má svým klientům pomáhat. Ha ha! A tak se vám může stát, že se až do konce svého procesu nedozvíte, co jste provedli, ani kdo vás soudí.
Ale i nekonečný proces jednou skončí… I když Kafka sám román nedokončil. O záchranu před zničením (navzdory Kafkově vůli), dokončení i název se postaral přítel Max Brod.
Franz Kafka – Člověk své i naší doby
Dovzdělala jsem se díky skvěle sepsané a stylově podkreslené knize Franz Kafka – Člověk své i naší doby. Autorem textu této výpravné knihy o životě a díle Franze Kafky je Magnesii Literou dvojnásobně oceněný básník, překladatel a germanista Radek Malý, dokonalé ilustrace má na svědomí přední česká ilustrátorka Renáta Fučíková.
Vřele tuto publikaci doporučuju. Projdete si celým Kafkovým životem v souvislostech, poznáte jeho rodinu a její nelehké osudy, jeho lásky a pochopíte jeho tvůrčí pnutí.
Proměna jedním dechem
Další román už čekal na mém nočním stolku. Proměna je celkem útlá kniha a román vtáhne čtenáře do svých útrob jako nic. Takže jsem ho přečetla téměř jedním zatajeným dechem během víkendu. Kafkova díla je potřeba číst s otevřenou myslí a popuštěnou fantazií. Se šťastnými konci nepočítejte.
Tentokrát si představte, že se jednoho rána probudíte jako obrovský brouk (něco na způsob švába). Budou vaše největší starosti, jak se dostavíte na obchodní schůzku, co na vaše zpoždění řekne zaměstnavatel, jak splatíte dluhy a jak uživíte své rodiče a sestru? Ne?! Asi nejste dostatečně uvědomělý. A i kdyby, co s tím naděláte. To se pak lehce stanete nepotřebným, až obtěžujícím… hmyzem.