Recenze: Singletasking

Recenze: Singletasking

Singletasking

Útlá knížka s jasným vzkazem: Udělejte víc. Jedno po druhém. Singletasking Devory Zack bourá moderní náhled na řízení času ve stylu multitaskingu. Protože když dělám více věcí najednou, neznamená to, že jich i více zdárně dokončím.

Multitasking vede k chybám

Přiznejme si to – věnujeme vždy každé své činnosti plnou pozornost? Kolikrát nás od práce vyruší upozornění z mobilu a neodoláme vyřizování „naléhavé“ záležitosti? Ostatně hlavu zabořenou do mobilu nemají jen teenageři, i my dospělí míváme problém odtrhnout se od on-line světa a věnovat se hovoru s živým člověkem. Při telefonování projíždíte na PC e-maily, při jídle pročítáte novinky na Facebooku, na pracovní schůzi chatujete s kolegou, při řízení auta píšete SMS? Rozptylujete svou pozornost a váš mozek nemá šanci se plně soustředit na důležitý úkol.

Za většiny podmínek mozek prostě není schopen zvládnout dva složité úkoly zároveň. Může se to stát, jen pokud jsou oba úkoly velmi jednoduché, a když se zároveň nepřetahují o stejné duševní zdroje.

David Mayer

Singletasking je základní nutnost

Jistě jste už slyšeli o tzv. flow – naprosté koncentraci na jednu činnost, kdy pro vás okolní svět prakticky přestane existovat. Takového stavu docílíte pouze při singletaskingu. V tu danou chvíli se stanete maximálně produktivním.

Součástí knihy je dotazník, který vám pomůže odhalit, zda jste multitasker, nebo singletasker. Zajímavé jsou i uvedené výsledky z podobného průzkumu. Na otázku: „Sedli jste si počítači kvůli nějaké práci a místo toho jste se zabrali do něčeho úplně jiného?“ bylo 91 % kladných odpovědí! A jak jste na tom vy? Já se přiznám, že tohle se mi stává pravidelně.

Singletasking znamená být teď a tady, ponořit se právě do jednoho jediného úkolu v jednom jediném okamžiku.

Clustertasking šetří čas

Možná si říkáte: a to je zase co!? Vysvětlím. Shlukováním souvisejících úkolů zamezíte rozptylování během dne a ušetříte spoustu času a nervů. Jednoduše si vyčleníte několik časových bloků a do těch soustředíte výhradně činnosti podobné. Např. ráno 20 minut vyřizujete e-maily, plánujete rozvrh, potvrdíte schůzky. Další obdobný blok bude až po obědě, pak třeba večer. Mezi tím se věnujete výhradně důležitým věcem, které jste si naplánovali.

Zaneprázdněný neznamená produktivní

singletasking

Píšete si to-do listy? Seznamy činností, které musíte udělat? Dokáží být depresivní, když se zdají být bez konce. Ale ten slastný pocit odfajkování dokončeného úkolu! Ale tady pozor! Splnili jste ty důležité, nebo jen spoustu nedůležitých drobností?

Na konci dne se zastavíte a zamyslíte se, co vše jste zvládli a co ne. Taky se vám stává, že jste uhnaní, vyčerpaní, ale vlastně jste to, co vás posune dál, vůbec nestihli? Celý den jste jen reagovali na podněty a hasili požáry. Ups! Někde se stala chyba.

Řízení času je hotová věda. Každý máme k dispozici stejných 24 hodin každičký den. A přitom stačí jen soustředit se na jednu věc.

Mimochodem během psaní tohoto článku jsem musela vyřídit jednu žádost dcery o přípravu jídla (dohodli jsme se na odsunutí za cca 1 hodinu – do té doby snad hlady neumře, ovoce ji musí stačit), prohodila jsem pár vět s manželem, když si vařil své ranní kafe, a taky jsem musela hladit psa. Naštěstí používám aplikaci Pomodoro, která mi odpočítává čas na práci a ordinuje krátké pauzy na protažení. Takže jsem všechna vyrušení zvládla během jedné pauzy. A článek je na světě!

Facebook
Twitter
LinkedIn