Gery Keller je předsedou představenstva a spoluzakladatelem realitní společnosti Keller Williams Reality, největší sítě realitních kanceláří v Severní Americe. Když po deseti letech úspěšného startu a rozvoje společnosti zjistil, že jeho život je jeden shon a všechno se na něj sype, začal hledat z toho zmatku cestu ven. Hledal, až našel princip JEDINÉ věci. Postupnou redukcí úkolů jednotlivých spolupracovníků svého týmu došel ke klíčové otázce:
Jakou JEDINOU věc můžete udělat tento týden, takovou, že když ji dokončíte, všechno ostatní bude snazší nebo zbytečné?
A věci se začaly dít!
Knihu JEDINÁ věc – překvapivě prosté tajemství vyjímečných výkonů napsal Gery Keller spolu se svým kolegou Jayem Papasanem. Pokusím se vám přiblížit některé myšlenky a postupy uvedené v knize, které jsem si průběžně při čtení zapisovala.
Kniha je prošpikovaná trefnými citáty známých osobností, jako je např. tento:
Minimalismus boduje
Minimalismus je mi velmi blízký a proto mě těší, že se jeho klady projevují i u principu JEDINÉ věci. Autoři doporučují se postupnou redukcí spousty „důležitých“ činností dopracovat až k JEDINÉ věci a tím pádem k mimořádným výsledkům.
Mimořádné výsledky jsou přímo ovlivněny tím, jak úzce se dokážete zaměřit.
Ohromná síla dominového efektu
Jistě jste už někdy (minimálně jako děti) stavěli dominové kostky jednu za druhou. Pak stačilo do té první strčit a kaskáda se dala do pohybu. Teď si představte, že každá kostka má potenciál převrhnout svou o 50 % větší kolegyni. Velikost kostek se tedy zvětšuje geometrickou řadou a už 18. kostka by měla mít velikost šikmé věže v Pise!
Co z toho plyne pro nás? Stačí najít svou první jedinou věc a spustit řetězec událostí a mimořádných úspěchů.
Úspěch se vytváří postupně, jedním počinem za druhým.
LŽI
1. Všechno je stejně důležité – rovnost je lež
Priority jsou zásadní – mnoho úkolů k ničemu nevede. Odškrtáváním dlouhého to-do listu je jen plnění povinností, aniž bychom se někam posunuli. Určitě jste se už setkali s Paretovým pravidlem 80/20. I princip JEDINÉ věci jej uplatňuje. A jde ještě dál – ze 100 nápadů se zaměřte na jeden.
Většina toho, co chceme, pochází jen z malé části toho, co děláme.
2. Současná práce na více úkolech najednou je lež
Zapomeňte na multitasking, zabraňte štěpení své pozornosti, nepřecházejte mezi úkoly – soustřeďte se na JEDINOU věc.
3. Disciplinovaný život je lež
Nepotřebujete více disciplíny, potřebujete tu, co už máte přesměrovat a lépe řídit. Vypěstujte si rutiny – návyky. Hezky jeden po druhém. Dobu po kterou se návyk utvoří snad každý určuje jinak. Autoři uvádějí 66 dní.
4. Vůlí lze zvládnout všechno – lež
Problémem vůle je, že má omezenou kapacitu. Je jako baterka – v průběhu dne se nám vybíjí. Musíme s ní dobře hospodařit. Nebojovat s jejím nedostatkem, nýbrž se jí přizpůsobovat. Nejdůležitější věci dělejte v době, kdy máte vůle nejvíce. Zpravidla to bývá ráno nebo po odpočinku. Mozek také potřebuje kvalitní potravu: komplexní uhlovodany a bílkoviny.
5. Vyrovnaný život je lež
Je-li tedy dosažení rovnováhy lží, co byste měli dělat? Vyrovnávat!
Osobní život je pro každou lidskou bytost důležitý, autoři proto radí vyvarovat se v osobním životě dlouhých období v extrémních polohách. V tom pracovním se to bez extrémů neobejde, ovšem vždy striktně na úkor jiných pracovních činností.
6. Velké je špatné – opět lež
Velký úspěch nahání strach. Nikdo však své meze nezná, dokud na ně nenarazí. Proč si tedy neklást vysoké cíle? Neomezujme se!
Jen když budete žít velkoryse, zažijete opravdový život a využijete svých možností.
PRAVDA
Ústřední otázka zní:
Co je tou JEDINOU věcí, kterou když udělám, všechno ostatní bude snazší nebo zbytečné?
Vaše první kostka domina je připravená – co je ta JEDINÁ věc právě teď?
Abychom získali velké odpovědi, musíme si pokládat velké a konkrétní otázky. Větší cíle představují větší výzvy.
MIMOŘÁDNÉ VÝSLEDKY
Život každého člověka by měl mít svůj účel. Je to právě ono magické Proč? Proč každé ráno vstáváme, proč jdeme přes překážky. Pokud si svou odpovědí nejste tak úplně jistí, zvolte alespoň směr.
Spojte svůj dnešek se všemi zítřky. Záleží na tom.
Buďte produktivní, věnujte maximum svého času své nejvyšší prioritě – své JEDINÉ věci. Čas pro tuto činnost si pevně rezervujte. Ostatní záležitosti si plánujte kolem své JEDINÉ věci. Minimálně 4 hodiny denně.
Buďte zodpovědní – nebuďte oběť!
Když pracujete na JEDINÉ věci, musí být horní mez hodně vysoko a to vyžaduje odlišný přístup – účelný.
Takže otázka zní?


